۱۱ بهمن, ۱۳۹۵

نوار کناری در طراحی سایت

طراحی سایت‌ هایی که به تازگی بر روی سایت‌ها انجام می‌شود موضوعی به نام نوار کناری را نادیده می‌گیرند، اما سوال اینجاست که تعبیه این نوار کناری یا ساید بار در طراحی سایت لازم است یا نه؟ و آیا از نظر کاربرپسندی و راحت بودن کار آن‌ها در سایت امری مهم است یا نه؟ از لحاظ زیبایی‌شناسی چطور؟ پاسخ به این سوال‌ها را در این نوشته دنبال خواهیم کرد.
با توجه به اینکه طراحی سایت‌های انجام شده در ایران کمی عقب‌تر از همتایان جهان اولی است احتمالا نوار کناری برای استفاده کنندگان و مخاطبان سایت‌ها، اهمیت زیادی داشته باشد برای اینکه کار کاربران را در سایت راحت می‌کند و امکان دسترسی آن‌ها را به همه جای سایت به آسانی فراهم می‌آورد. به همین خاطر طراحی سایتی بدون آن شاید کاری نامعمول و غیر طبیعی برای کاربر ایرانی باشد ولی برای ارزیابی نقش آن لازم است کمی از این نگاه فاصله بگیریم و نوار کناری را به عنوان ابزاری کاربردی در زمان موردنیاز ملاحظه کنیم.

نوار کناری در طراحی سایت یک ابزار ساده و در عین حال مهم می باشد.

در وهله نخست در نگاه کاربران ایرانی اگر سایتی از نوار کناری بهره نگیرد سایت کارآمدی‌اش را از دست داده است در حالی که این قضیه در همه جا درست نیست. شما می‌توانید طراحی سایت بدون ساید بار یا نوار کناری را انجام بدهید و در عین حال سایت کاربردی و کارآمدی هم داشته باشید و داده‌های ضروری یا خواسته‌های مخاطب را در اختیار او بگذارید. در واقع در این گونه طراحی سایت‌ ها، نوار کناری به قسمتی دیگر منتقل می‌شود، قسمتی که کارآمدی بیشتر و سئو شده تری از قبل دارد و باعث اشغال گوشه‌ای از سایت شما نمی‌شود. هر چند این گفته درست است که می‌توان با نوار کناری موردهای زیادی را نشان داد اما دقت کنید که اینجایدهی‌ها بخشی از مطلبی که کاربر در حال مطالعه آن است را نیز اشغال می‌کند و منجر به شلوغ‌تر شدن اطراف محتوای اصلی و تمرکز زدایی از کاربران و مشتری‌های شما می‌شود که مسلما برای بیش از ۹۰ درصد کاربران این مورد مورد احتیاج نیست و صرفا صفحه را پر کرده است و نقش دیگری برای او ندارد.

هنگامی که مخاطبی مشغول خواندن و بررسی مطلب یک صفحه سایت شماست، به چه دلیلی بایست او را به محلی دیگر هدایت کنیم؟ و تمرکز او را از بین ببریم؟ هدف ما این است که کاربران به سایت ما رجوع کنند و محتواهای ما را مطالعه کنند و تبدیل به اعضای ثابت ما شوند، با این رویکرد چه کاری اولویت بیشتری برای سایت ما دارد؟ پس بودن نوار کناری در تمام صفحات طراحی سایت توجیه پذیر است؟

در طراحی سایت‌ های انجام شده اخیر نوار کناری انتقال داده می‌شود

احتمال دارد هدر و یا فو‌تر طراحی سایت شما شلوغ باشد که فرم جستجو که یکی از پرکاربرد‌ترین و موردنیاز‌ترین قسمت برای کاربران است به چشم نیاید و قابل دسترسی نباشد. موردهایی نظیر آخرین مطالب، مطالب پرکاربرد کاربران و طبقه بندی‌های متداول در محتوای مورد پسند کاربر مواردی می‌باشد که غالبا در نوار کناری تعبیه می‌شوند. مناسب‌ترین قرار گیری مطالب مربوطه، مسلما در انتهای هر محتوا و بعد از خواندن مطلب مورد نظر کاربر می‌باشد، مناسب‌ترین محلی که قادر هستیم از دکمه‌های انتشار شبکه‌های اجتماعی هم بهره ببریم همین محل‌ها می‌باشد. از بخش فو‌تر سایت بایست بیشتر کمک گرفت تا دسته بندی‌های مورد نظر و یا موارد لازم و ضروری را در آنجا استفاده نمود. برای افزایش رتبه سایت دانستن مطالب فوق قسمتی از کار است. برای کسب اطلاعات بیشتر در این مورد به مطلب رتبه صفحه طراحی سایت در بهینه سازی سایت مراجعه کنید.

با این حال بعضی مواقع بودن نوار کناری برای موارد تجاری و تبلیغاتی در فروشگاه ساز می‌تواند راهکشا باشد که محصولات و کالا‌ها و خدمات ارائه شده سایت را به معرض دید کاربر می‌گذارد اینجاست که نوار کناری اهمیت می‌یابد و لازم است که از آن استفاده شود.

نتیجه اینکه نوار کناری یا ساید بار، نه چیز خوبی است و نه چیز بدی، پس باید با توجه به خواسته و هدفی که از طراحی سایت و به خصوص در طراحی سایت فروشگاهی در مدنظر است هماهنگ شود اما آنچه مسلم است این است که باید آن را از یک طرح پیش فرض برای طراحی سایت بیرون کنیم و تنها در صورت احتیاج آن را به مخاطب و مراجعه کننده تحمیل نماییم!

آدرس بازتاب: http://www.webcando.ir/blog/227-the-sidebar-on-the-web.html/trackback

ارسال دیدگاه:

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *