۱۱ بهمن, ۱۳۹۵

با انواع مختلف طراحی سایت بر پایه رابط کاربری وب آشنا شویم

چگونه سایتی براساس رابط کاربری طراحی کنیم؟

نمای بیرونی وب سایت یکی از اصلی ترین مولفه هایی می باشد که کاربران را به سمت خود می کشاند. ولی ذائقه کاربران با هم یکسان نیست. یک وب سایت می تواند از منظر دسته ای از کاربران خیلی مناسب و حرفه ای باشد و از منظر سایر کاربران خیلی نامناسب و آماتور. طراح سایت حرفه ای، طراحی سایت را با توجه به خواسته و دلخواه خود طراحی نمی کند بلکه با نظر و توجه به دسته های مختلف کاربران و بازدیدکننده های سایت و آنچه مدیریت سایت می خواهد طراحی آن را اجرا می نماید. مثلا به منظور طراحی سایت حقوقی نمی توان از مدل های فانتزی بهره گرفت به این دلیل که این مدل طراحی سایت، کاربران تخصصی حقوقی را ناامید می کند و به سایت جنبه سرگرمی می دهد.

انواع طراحی سایت

بر پایه تجربه های به دست آمده از فضای مجازی و جستجو در گونه های مختلف طراحی سایت می توان فهمید که غالب طراحی سایت ها در بین یکی از ۴ گروه ذیل تقسیم بندی می شوند. اگر از این طبقه بندی مطلع نباشید و کار طراحی سایت را به طراح بدهید احتمال دارد سرانجام کار رضایت بخش نباشد و کاربران مرتبط با زمینه سایت شما چندان رغبتی برای دیدن آن نداشته باشند.

– طراحی سایت سایت های نا منظم که در حال حاضر یکی از پر کاربردترین طراحی های تازه فضای گرافیست می باشند، به سایت هایی اطلاق می گردد که دارای ویژگی های زیر باشند:

آزاد، قدیمی، کناره های غیر متقارن، محو شده و به صورت کامل متفاوت.

این ویژگی ها، سایت را از سایر طراحی سایت که دارای نمایی شفاف و درخشان، یکنواخت و مرتب شده رده پیشین طراحی منفک می نماید. ولی بایست به این نکته دقت کرد که با وجود این ویژگی ها نظم و هماهنگی ویژه ای در این سایت ها یافت می شود که سبب نارضایتی کاربران نمی گردد. در حقیقت این طراحی سایت ها با وجود بی نظمی و بی ظابطه ای در طرح گرافیک، ساختار مخصوصی برای پیاده سازی دارا می باشند.

این مدل سایت ها به منظور استفاده هنرمندان ، اشخاص خلاق و طرفداران طراحی های مدرن و امروزی خوب است و بعضی از پزشک ها، مهندس ها، مربی ها و افرادی که با نظم و ترتیب انسان، رابطه دارند به هیچ وجهی مناسب نیست.

-طراحی سایت خلوت

این گونه طراحی سایت، در دید اول ساده به نظر می رسد ولی با کمی دقت معلوم می شود که فکری در پس ساختار آن وجود دارد. بهره گیری از مولفه های اندک و گرافیکی و دو یا سه رنگ در آنها، نمایی با تفاوت را به آن می دهد و بر خلاف گروه پیشین به با نظم بودن مشهور هستند. جدا بودن از بقیه سایت ها، حرفه ای بودن و امروزی بودن از مشخصه های این نوع طراحی سایت می باشند، همینطور پیام “دارنده این سایت مشتاق می باشد” و ” دارنده این سایت قابل اعتماد می باشد” را به کاربران تلقین می نماید. این مدل طراحی سایت به منظور استفاده همه خوب بوده و به غیر از اشخاصی که نمی خواهند فرق زیادی با سایرین داشته باشند مناسب است. این فرق آنها را به وحشت می اندازد و آنها طراحی سایت های استاندارد را دوست دارند.

– طراحی سایت پر المان

این طراحی دوست داران زیادی در ایران در مقایسه با طراحی سایت های دیگر دارد. زمینه فعالیت سایت معین می نماید که فروشگاه ساز یا طراحی سایت از چه المان ها و رنگ هایی بهره بگیرد. به عنوان نمونه اگر زمینه فعالیت سایت شرقی، سنتی، هنری و ایرانی باشد از نمونه های المان های بوته جقه، فلورال یا مدل های گلیم و بافت آن در سایت بهره می گیرند. یا اگر زمینه فعالیت سایت برای کودکان یا فضایی فانتزی داشته باشد، آیکون های گوناگون در جای جای پس زمینه و بالای سایت استفاده می شود. این سایت ها اگر به خوبی طراحی گردند فضایی صمیمی و پر هیجان را به وجود می آورند و دارنده سایت را شخصی با پشتکار زیاد، خون گرم و شلوغ می شناسانند.

– طراحی سایت ساده و استاندارد

این مدل طراحی سایت را همه می شناسند. معمولا سایت هایی که مشاهده می کنید از این نوع طراحی سایت استفاده می کنند. در بالای صفحه سایت هدری مستطیلی شکل ، منو در قسمت پاییت هدر یا به حالت عمودی، تمام بخش های سایت نیز قاب و دامنه یکسانی دارند، غالبا از رنگ های متداول خاکستری، سفید به منظور پس زمینه با طرح های خط یا شیار بهره می گیرند. هدر ها دربرگیرنده چند تصویر می باشد. این طرح ها در نهایت سادگی و زیبا طراحی می شوند و با آمیختن صحیح رنگ و تصویر هدر ، احساسی حرفه ای به وجود می آورند. ولی نمای ظاهری این نوع طراحی سایت ها به خاطر کاربران نمی ماند که برای برخی از دارندگان سایت، چیز مهمی نمی باشد و مسئله های دیگری نظیر محتوای با ارزش مهمتر می باشند، که کار صحیح نیز آن است. این طراحی سایت ها به منظور استفاده در طراحی سایت شرکتی، طراحی سایت تجاری ، طراحی سایت حقوقی و کسب و کارهای جدی خیلی خوب جواب می دهد.

آدرس بازتاب: http://www.webcando.ir/blog/277-%d8%a8%d8%a7-%d8%a7%d9%86%d9%88%d8%a7%d8%b9-%d9%85%d8%ae%d8%aa%d9%84%d9%81-%d8%b7%d8%b1%d8%a7%d8%ad%db%8c-%d8%b3%d8%a7%db%8c%d8%aa-%d8%a8%d8%b1-%d9%be%d8%a7%db%8c%d9%87-%d8%b1%d8%a7%d8%a8%d8%b7.html/trackback

ارسال دیدگاه:

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *