۱۱ بهمن, ۱۳۹۵

استانداردسازی طراحی سایت چه مزیت هایی دارد؟

مزیت های استاندارد کردن طراحی سایت

اگر طراحی سایت شما بر پایه اصلهای استاندارد های موجود طراحی شده باشد مزایای قابل توجهی را متوجه طراحی سایت شما خواهد کرد از جمله این مزایا می توان به موارد زیر اشاره کرد.

مزایای استاندارد سازی طراحی سایت

اول: آسانی کار کاربران در فضای طراحی سایت شما

معمولا آسان بودن کار کاربران در فضای طراحی سایت شما و در واقع کاربر پسند بودن سایت تان یکی از اصلی ترین فاکتورهایی می باشد که در مدل طراحی و نمای قابل مشاهده سایت ها اثرگذار می باشد. مراعات کردن اصل ها و قوانینی که بر مبنای استاندارد های عدد طلایی، قاعده فیت، قاعده یک سوم و غیره ارائه می شود می تواند طراحی سایت شما را در جهت کاربرپسند شدن سایت تان کمک کند. در ادامه به ارزیابی هر یک از آنها می پردازیم:

قاعده فیت در استاندارد های طراحی سایت

نحوه کار اصلی این قاعده بر روی منو های سایت شما می باشد و نشان می دهد که هرچقدر ابعاد منو به صورت استانداری بزرگتر باشد کار با آن آسان تر و برای کاربران جذابیت زیادی به همراه خواهد داشت. البته این ابعاد نبایستی از اندازه استاندارد بیشتر باشد به این خاطر که امکان دارد برخلاف آنچه می خواهید عمل کند. همینطور قاعده فیت بیان می کند که حرکت کاربر در طراحی سایت شما بر پایه ابعاد منو ها به چه نحوی است.

قاعده یک سوم در استانداردهای طراحی سایت

این قاعده حدودا ۲۰۰ سال قبل و در سال ۱۷۹۰ به منظور بهره گیری در هنر عکاسی ایجاد شد. به کارگیری این شیوه در استاندارد های طراحی سایت هم رایج و بدل به یکی از قانونهای طراحی سایت گشت. در این قاعده تصویر مورد نظر با سه خط افقی و سه خط عمودی به ۹ بخش یکسان قسمت می شود و بر مبنای نقطه های کانونی و برخورد این خط ها می توان مناسبترین برش را بر روی عکس طراحی سایت برای آماده کردن در اسلاید شو و بقیه عکس ها اجرایی کرد.

قاعده هیک در استاندارد های طراحی سایت

اگر صفحه سایت تان بیش از اندازه در هم و شلوغ است در نتیجه کاربر وقت زیادی را به منظور پیدا کردن مطلب های تان در سایت سپری خواهد کرد و این کار مورد پسند کاربر نخواهد بود. چگونگی چینش منو ها، زیر منوها، عکسها، محتوا و عنوان ها بایست طوری انجام شود که وقت کاربر را برای پیدا کردن منو و محتوای مورد نظرش در سایت به کمترین زمان ممکن برساند.
قاعده هیک یا مدیریت طبقه بندی، اصل های را در طراحی سایت معین می کند که با به کارگیری آن ها سایت کاربر پسند می گردد.

حاشیه بندی در استاندارد های طراحی سایت

یکی از اموری که می تواند سایت شما را جذاب تر کند حاشیه بندی های آن است. اما این حاشیه ها باید در محل خودشان و با توجه به استاندارد ها انجام شوند حاشیه بندی کتابی بر اساس اصل های اندازه گیری ضربدری و اضلاعی به صورت دقیق اندازه حاشیه های استاندارد سایت را بر مبنای ابعاد خود سایت معین می نماید که اندازه ها قابل تغییر هم هستند. این حاشیه ها دربرگیرنده حاشیه های کناری کل، حاشیه های داخلی محتواها، حاشیه ی خارجی محتواها، حاشیه ی کادر های استفاده شده در طراحی سایت، تصاویر و منو ها وغیره می باشند.

نسبت طلایی در استاندارد های طراحی سایت

تعریف ریاضی عدد طلایی در حقیقت نسبت بخش بزرگتر به بخش کوچکتر مساوی است با نسبت اندازه کل به بخش بزرگتر، که حدودا مساوی ۱٫ ۶۲ است. از این عدد طلایی از ساخت اهرام مصر و خلق آثار هنری زیادی توسط نقاشان و هنرمندان استفاده شده است و حتی در ساختار بدن انسان هم می توان رد این عدد طلایی را گرفت.

عدد طلایی

در ترکیب بندی و ساختار سایت هم به کارگیری عدد طلایی بسیار مهم است و به منظور تنظیم ترکیب بندی صفحه ها برای استاندارد کردن طراحی سایت کاری لازم می باشد. به عنوان نمونه اگر قصد داشته باشیم رنگ بندی سایت را به دو بخش قسمت نماییم. عدد طلایی بهترین نسبتی می باشد که می توان در اینجا از آن بهره برد. نخست عرض سایت را اندازه گیری می کنیم و بر عدد طلایی (۱٫ ۶) تقسیم می کنیم. عدد حاصله اندازه بخش بزرگتر است، برای بدست آوردن اندازه بخش کوچکتر هم بایست عدد قبلی را از اندازه کل سایت کسر نماییم.

دوم: انطباق طراحی سایت با موتور های جستجو

به کارگیری استاندارد طراحی سایت باعث فهرست بندی راحترت و سریع بوسیله موتور های جستجو می شود و منجر می شود کار بهینه سازی سایت و رنگینگ سایت و فروشگاه ساز شما در صفحه های نخست هم افزایش یابد.

شروع کار اولیه سایت بر مبنای الگوریتم های موتور های جستجو در طراحی سایت

موتور های جستجو معمولا هر ساله سیاست های تازه ای در الگوریتم های جستجوی خود اعمال می نمایند. اما خیلی از این الگوریتم ها به صورت روندی ثابت و حالت عمومی عمل می کنند.

سوم: استحکام و نتیجه دهی مناسب طراحی سایت

به کارگیری استاندارد ها در طراحی سایت باعث بهبود عملکرد سایت، اشتباه و عیب دهی پایین و در نتیجه بالا رفتن طول عمر سایت و نیاز کمتر آن به پشتیبانی فنی می شود.

جوابگویی به نیاز های حال و آینده طراحی سایت

یکی از اصلی ترین مزایای استاندارد سازی طراحی وب سایت ، قابل استفاده بودن آن با مرورگر های گوناگون در مدت زمان زیاد می باشد. سایت شما بایست طوری طراحی شود که با بالا رفتن نسخه مرورگر ها اختلالی در آنها ایجاد نشود و با همه مرورگرها مطابقت داشته باشد.

استاندارد های فنی در طراحی سایت

افزون بر استاندارد هایی که در بالا به آن ها اشاره شد، سایت طراحی شده ی ما باید از یک سری استاندارد های بین المللی و جهانی در رابطه با ساختار و ترکیب بندی استفاده کند، در ادامه به بررسی این استاندارد های زیر ساختی می پردازیم:

استفاده از استاندارد های ECMA در طراحی سایت

ECMA یا همان انجمن اروپایی سازنگان کامپیوتر که در سال ۱۹۶۱ تاسیس شده است، در زمینه های گسترش استاندارد ها و گزارشات فنی در بخش فناوری اطلاعات و سیستم های ارتباطی فعالیت داشته و بیش از ۲۷۰ استاندارد فنی در این زمینه ارائه داده است. این استاندارد ها بیشتر به نحوه ی کد بندی و استفاده از زبان های برنامه نویسی تاکید دارند.

استاندارد Validation در طراحی سایت

این استاندارد در واقع برای آزمودن یک سایت در معیار ها و الگو های کنسرسیوم وب (World Wide Web Consortium) برای کد های HTML و XML بوده و اشکالاتی که مرورگر های مختلف ممکن است در نمایش سایت ها با آن روبرو شوند را به ما اعلام می کنند.

شرکت طراحی سایت وب کندو با بهره گیری از به روزترین فناوری ها و آخرین استاندارد ها در عرصه طراحی سایت فروشگاهی ، محصولات و سایت هایش را با توجه با شاخص های جهانی می سازد. برای به دست آوردن اطلاعات بیشتر و مشاوره رایگان در این باره با همکاران ما تماس بگیرید. بری مطالعه بیشتر درباره ویژگی های یک سایت استاندارد به این مطلب رجوع کنید.

آدرس بازتاب: http://www.webcando.ir/blog/287-%d8%a7%d8%b3%d8%aa%d8%a7%d9%86%d8%af%d8%a7%d8%b1%d8%af%d8%b3%d8%a7%d8%b2%db%8c-%d8%b7%d8%b1%d8%a7%d8%ad%db%8c-%d8%b3%d8%a7%db%8c%d8%aa-%da%86%d9%87-%d9%85%d8%b2%db%8c%d8%aa-%d9%87%d8%a7%db%8c.html/trackback

ارسال دیدگاه:

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *