۱۱ بهمن, ۱۳۹۵

چگونه رابط کاربری API Key را در گوگل ایجاد کنیم

با نحوه ساخت رابط کاربری API Key در موتور گوگل آشنا شوید

API به چه معنی است؟ این کلمه سه حرفی، مخفف شده عبارت (Application Programming Interface) است که به معنای رابط کاربردی برنامه نویسی است و همینطور یکی از زمینه های بنیادی شکل دهنده به وب ۲ می باشد.

رابط کاربری API Key چیست و چگونه کار می کند؟

برای شروع بحث در باره رابط کاربری برنامه نویسی بهتر است بدانید که API را می توان به صورت یک رابط، میان یک سیستم و یک سرویس دیگر مورد استفاده قرار داد. همچنین این رابط کاربری این قابلیت را دارد که بین دو سیستم به عنوان رابط به کار رود.

تعریفی که از این رابط ارائه می دهند اینگونه است که API رابط کاربری است که برای راه اندازی یک نرم افزار به کار می رود و برای بقیه نرم افزارها این قابلیت را فراهم می آورد تا با یکدیگر ارتباط برقرار کنند.

علت اینکه از API بهره می گیریم به خاطر ارتباطی است که این رابط کاربری بین سیستم ها و سرویس ها مختلف و همچنین بین نرم افزارها ایجاد می کند. اگر بخواهیم با مثالی نحوه کارکرد و علت استفاده از آن را توضیح دهیم اینگونه می توان بیان کرد که

فرض کنید می خواهید مطلبی را که در یکی از مرورگرهای کروم، یا فایرفاکس وجود دارد را در یک پوشه Notepad کپی کنید، بدون استفاده از API این کار خیلی سخت است به طوری که مجبور خواهید شد مطالب گزینش شده خود را از سایر برنامه ها به صورت دستی وارد پوشه مقصد کنید. این تنها یک نمونه ساده بود که خدمت شما بیان کردیم در مواردی کار سخت تر از این نمونه است، اما نباید از یاد ببرید که همه رابطه های موجود در دنیای وب و طراحی سایت با رابط کاربری برنامه نویسی API به راحتی امکان پذیر می شوند و بدون اینکه متحمل زحمتی شوید به آسانی می توانید متن یا مطلب دلخواه خود را از سایر برنامه ها به محل های دلخواه تان انتقال بدهید.

حالا در این میان رابط کاربری های زیادی هستند که می توانند شما را در این راه کمک کنند، چرا که بیشتر سرویس ها و خدمات نوین اینترنتی سعی می کنند سرویس های خود را همراه API به بازار عرضه کنند، برای نمونه می توان به API استفاده شده در فیسبوک، فیکر، توئیتر و گوگل مپ و غیره اشاره کرد.

مراحل ساخت API Key:

چگونه یک کلید رابط کاربری یا API Key در گوگل ایجاد کنیم

پیش از هر کاری شما باید وارد حساب کاربری فروشگاه ساز خودتان در گوگل شوید و اگر این حساب را هنوز ایجاد نکرده اید باید برای ایجاد آن اقدام کنید.

به خاطر تحریمهای بی موردی که برای ایرانی ها تحمیل شده، متاسفانه نشانی اینترنتی console.developers.google فیلتر است و شما باید از فیلترشکن برای ورود استفاده کنید.

بعد از باز کردن حساب کاربری در گوگل باید مرحله های زیر را طی کنید تا بتوانید یک کلید رابط کاربری یا همان API Key ایجا کنید:

مرحله اول: پدید آوردن پروژه جدید
مرحله دوم: پدید آوردن کلید رابط کاربری یا همان API Key

نحوه پدید آوردن پروژه جدید در API Key

پس از داخل شدن به وب سایت console.developers.google می توانید یک پروژه تازه را ایجاد کنید.

بعد از پدید آوردن پروژه تازه، برای پروژه خودتان اسمی را معین کنید و آخر سر بر روی کلید کرید یا ساختن پروژه کلیک نمایید.

نحوه پدید آوردن یک کلید یا همان یک API Key

برای پدید آوردن این مرحله به قسمت Credentials رجوع فرمایید


در این قسمت کلید رابط کاربری را انتخاب نموده و در بخش باز شده روی کلید Browser key کلیک کنید.


اسم دلخواهتان را وارد کنید و بعد بر روی گزینه ساختن کلیک کنید.


بعد از انجام دادن دو مرحله فوق شما توانسته اید کلید رابط کاربری یا همان API Key را بسازید.

آدرس بازتاب: http://www.webcando.ir/blog/314-%da%86%da%af%d9%88%d9%86%d9%87-%d8%b1%d8%a7%d8%a8%d8%b7-%da%a9%d8%a7%d8%b1%d8%a8%d8%b1%db%8c-api-key-%d8%b1%d8%a7-%d8%af%d8%b1-%da%af%d9%88%da%af%d9%84-%d8%a7%db%8c%d8%ac%d8%a7%d8%af-%da%a9%d9%86.html/trackback

ارسال دیدگاه:

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *