۱۱ بهمن, ۱۳۹۵

رابط کاربری طراحی سایت با تجربه کاربری طراحی سایت چه تفاوتی دارد؟

با تفاوت های رابط کاربری و تجربه کاربری طراحی سایت آشنا شوید

در دنیای اینترنت که هر روز به پیشرفت های چشم گیری روبه روست واژه های جدیدی نیز هر روز دارای اهمیت می شوند؛ کلمات UI رابط کاربری و UX تجربه کاربری طراحی سایت بیشتر از قبل عامل بهره برداری قرار می گیرند. این دو عامل به وسیله امور خلاصه سازی اصطلاح های خاص یک کسب و کار، ایجاد شده اند.

اما مسئله این خلاصه سازی بیشتر از اسم گذاری آن است. با کمال تاسف، این عامل ما را به موقعیت بحرانی هدایت می کند: بهره گیری از این دو عامل به صورت غیر دقیق و ناصحیح انجام می گردد و بهره گیری غلط و اشتباه این دو، یکی از مسئله های است که در کسب و کار طراحی سایت، نیازمندهای کاری، و ایجاد کالاهای کسب و کار بیشتر هم شده است. شناخت درست هر یک از این دو عامل به صورت جداگانه و رابطه ها و کاربردهای آن ها، به منظور به وجود آوردن نظم به ویژه در طراحی سایت مهم است.
آیا تجربه کاربری طراحی سایت مساوی رابط کاربری طراحی سایت است؟

زیادترین عبارت غلطی که احتمال دارد به گوش تان بخورد، موقع دیدار با مشتری های طراحی سایت و معمولا در نیازمندی های کاری است که به صورت غیر عمدی اتفاق می افتد. در اکثر زمانها، عبارت غلط به این صورت است که طراح رابط کاربری طراحی سایت روی تجربه کاربری طراحی سایت فوکوس می کند، به این خاطر که کار شان در ارتباط مستقیم با مخاطبان طراحی سایت است. واقعیت ساده آن است که رابط کاربری طراحی سایت، تجربه کاربری طراحی سایت نمی باشد. عدم شناخت میان این دو عامل خیلی به چشم می خورد، به این خاطر که هر دو این عبارات( UI & UX) با حرف “U” شروع می شود و در یک مهارت و کسب و کار عامل بهره گیری قرار می گیرند. در واقع، طراحان بسیاری هستند که از هر یک از این دو عامل، آگاهی و دانش زیادی دارند.

در هر حال، علی رغم شبیه به هم بودن این دو عامل در مهارت و کسب و کار که بهره گیری می شوند، هر دو ماهیت جداگانه ای دارند و مهم تر از همه اینکه دیدگاه و عرصه تفاوت با همدیگر را هم شامل می شود. رابط کاربری روی زمینه هایی فوکوس دارد که با کاربر طراحی سایت در ارتباط است. رابط کاربری طراحی سایت به روش ها و زمینه هایی مربوط است که به کاربر طراحی سایت اجازه ارتباط با یک سیستم را می دهد. این عامل دربرگیرنده آن نیست که کاربر طراحی سایت چگونه در این سیستم عمل می نماید، بلکه رابط کاربری سیستم و بهره گیری مجدد از آن را بیان می نماید.

رابط کاربری طراحی سایت به روش ها و زمینه های مربوط است که به کاربر طراحی سایت مجال ارتباط با یک سیستم را می دهد.

این چنین مسئله هایی در تجربه کاربری طراحی سایت هم هست. نیاید این دو را با هم اشتباه بگیرید! تجربه کاربری طراحی سایت معنای زیاد و وسعت معنایی زیادی از رابط کاربری طراحی سایت داراست. من همواره تجربه کاربری را به منظور یک نام تجاری، یک عامل پراهمیت و هسته مرکزی آن دانسته ام. یک نام تجاری، دربرگیرنده تجربه هایی است که یک فرد با یک شرکت یا طراحی سایت به دست می آورد. نه تنها تجربه کاربری، خواسته رابط کاربری است بلکه بخشی از هدف های کالا و ارتباط با یک طراحی سایت هم به حساب می آید. هنگامی که تجربه کاربری مناسب طراحی سایت رخ می دهد، هر علاقه و اثری که کاربر فکرش را می نماید حاصل می شود. در واقع، کالا قسمتی از هدف های یک طراحی سایت یا شرکت نیست بلکه این تجربه کاربری است که هدف های شرکت یا سازمان را تشکیل می دهد.

تجربه کاربری امری است که بایست به وسیله مشتری ایجاد شود و در ذهن آن ها حک شود. همانگونه که همه ما می دانیم، یاد و به یادآوری انسان خیلی مرموز است ولی نقص هایی را هم دارد. هر ریزه کاری ای که به تجربه کاربری طراحی سایت مرتبط است به نظر می رسد که در خاطر مشتری مناسب تر از رابط های کاربری حک می گردد و فقط نیاز به اشاره ای دارد تا کاربر همه چیز را به خاطر بیاورد. این شناخت، یکی از مناسب ترین منابعی است که هر فردی قادر است در روند طراحی سایت فروشگاهی یا کالاهای شرکت اش داشته باشد.
تجربه کاربری به منظور یک نام تجاری، یک عامل پراهمیت و شبیه هسته مرکزی آن عمل می کند.

رابط کاربری طراحی سایت، یک گونه وسیله کاربردی است

رابط کاربری یکی از وسایل قوی در دست ما است که تجربه کاربری ما را ایجاد می نماید. به چه دلیلی؟ جواب خیلی سرراست است، رابط کاربری قابل حس کردن و قابل دیدن است، به گونه ای مخاطبان قادرند با آن ها ارتباط پیدا کنند. این عاملی که شرح دادیم مناسب ترین منبع و عاملی است که می توان این دو عامل را از هم جدا نمود و سبب جلوگیری از عبارت های اشتباه شد.

کاربرد اشتباه این دو عامل طراحی سایت، خیلی مشکل آفرین است

روابط عمومی بحث دشواری است و قادر است باعث گیجی شود. گسترش کلمه های دقیق و مهارتی، ارتباط ها را تسهیل می دهد. ولی هنگامی که این واژه های مهارتی نطیر تجربه کاربری و رابط کاربری را به طور اشتباهی به جای هم به کار می بریم، چه چیزی اتفاق می افتد؟ حتما در کالای شرکت یا طراحی سایت عاملی مانند مسئله ی اینچنینی اتفاق خواهد افتاد. رابط و تجربه های کاربری به یکسان در معرض دید ما نیستند و این یک قضیه ذهنی است. در زمانی که این دو عامل را به طور اشتباه به جای هم به کار می بریم، وقت و تلاش های بسیاری تلف می شود. این هزینه و تلاش های بی حاصل سبب می شود که شرکت یا طراحی سایت دیگر فعالیت کاری موفقی نداشته باشد و روند کالاهای آن شرکت یا طراحی سایت را با شکست روبه ور نماید. به کارگیری از عبارت غلط رابط کاربری و تجربه کاربری می تواند صدمات جبران ناپذیری به کسب و کار شما بزند.

پیدا کردن طراح طراحی سایت خوب

مهمترین مسئله ای که در رابط های کاربری و تجربه های کاربری در فروشگاه ساز یا طراحی سایت به دست می آید، زمانی است که خیلی مهم می باشد: نیازمندی کاری. خیلی دشوار است که به منظور کسب و کار خاصی نظیر طراحی رابط کاربری یا تجربه کاربری، اشخاص مناسبی را استخدام نمایید و به کار بگیرید. استخدام یک فرد ماهر و با تجربه هزینه دارد، ولی هر چه که باشد از هزینه اشخاصی که قادر نیستند مسئله را برطرف کنند و سبب ضرر به شما می شوند، زیاد نیست. نیازمندی های کاری و مسئولیت ها بایست با طراحی رابط های کاربری شروع گردد و بعد از این کار، انتظار می رود طراح ها تجربه کاربری خوبی را هم ایجاد کنند.

نخستین مرحله برای رسیدن به موفقیت در هر مسئله ای، شناخت درست آن مورد است که بایست به خوبی دانسته شود. شناخت درست به رابط کاربری و تجربه کاربری، یک عامل پرارزش در موفقیت طراحی سایت یا کالاهای شرکت شماست.

از به کار گیری فرد مناسب و لایق برای این کار مطمئن شوید، او را تست کنید که آیا به آسانی می تواند موارد لازم را تشخیص دهد یا راه کار هایی به منظور مسئله موجود دارد، آگاهی درستی از واژه های مخفف تجربه و رابط کاربری دارد، همه این کارها باعث تسهیل ارتباطات، بهتر کردن مسئله، طراحی های بهتر طراحی سایت یا کالاهای شرکت و تجربه مناسبی برای مخاطبان طراحی سایت است.

آدرس بازتاب: http://www.webcando.ir/blog/331-%d8%b1%d8%a7%d8%a8%d8%b7-%da%a9%d8%a7%d8%b1%d8%a8%d8%b1%db%8c-%d8%b7%d8%b1%d8%a7%d8%ad%db%8c-%d8%b3%d8%a7%db%8c%d8%aa-%d8%a8%d8%a7-%d8%aa%d8%ac%d8%b1%d8%a8%d9%87-%da%a9%d8%a7%d8%b1%d8%a8%d8%b1.html/trackback

ارسال دیدگاه:

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *