۱۱ بهمن, ۱۳۹۵

شکل ها در طراحی سایت چه معنایی دارند؟

با انواع شکل ها و معانی هر یک در طراحی سایت بیشتر آشنا شویم

شکل ها در طراحی سایت احتمال دارد که دارای یک گونه پیام باشد که بر مخاطب سایت تاثیر می گذارد. چه شما یک تصویر را در شکل مربعی بگذارید یا دایره ای و یا مستطیلی، هر کدام دارای معنی خاص خود است و بر مخاطبان طراحی سایت تاثیر می گذارد.

برخی زمانها شکل ها بیشتر از خط های متصل به هم هستند. استفاده از شکل ها می تواند آشکار باشد و یا به صورت پنهان، به هر حال عکس ها و دیگر مولفه ها را در طراحی سایت آشکار می نمایند و دارای پیام مجزایی هستند.

انواع شکل ها در طراحی سایت

زمانی که راجع به شکل ها فکر می کنید، سه دسته هست که بایست به آن ها توجه کنید: هندسی، طبیعی و انتزاعی. در حالی که هر کدام از این دسته ها دارای ویژگی ها خاصی هستند، قادرند از هم متمایز مشاهده شوند.

شکل های هندسی: شکل های اساسی ای هستند که در همان ابتدای یادگری فرا گرفته اید. این گونه شکل ها از ارتباط و اتصال خط ایجاد می شوند. مربع، مستطیل، دایره، مثلث، تقاطع ها جزء شکل های هندسی هستند. این گونه شکل ها داری انطباق و تقارن هستند.

شکل ها طبیعی: شکل های که غالبا در طبیعت یافت می شوند. این شکل ها اغلب غیر متقارن هستند. شکل ها طبیعی از نمونه هایی مانند برگ ها، صخره ها، ابرها و غیره الهام گرفته می شود. این گونه شکل ها دارای هماهنگی خاصی هستند و می تواند باعث جذابیت دیداری در یک طراحی سایت شوند.

شکل ها انتزاعی: نسخه های ساده ای از مولفه ها و فرم ها هستند. این شکل ها انتزاعی گاهی بر اساس شکل های طبیعی هستند، اما معنای دقیق آن ها را در بر ندارند. فرم رایج شکل ها انتزاعی، یک آیکونی است که از یک عامل طراحی استفاده می نماید.

مربع و مستطیل ها در طراحی سایت

مربع و مستطیل ها، شکل ها اساسی ای در طراحی سایت ها هستند. این شکل های رایج حس برابری و مطابقت را به مخاطب طراحی سایت تلقین می نماید. این شکل ها به معنای اعتماد و پایداری هستند. مربع ها بیشتر مربوط به زمین است، به این خاطر که چهار قطب آن مانند چهار قطب و جهت در زمین است.

این شکل ها قادرند بدون خط و مرز ها نیز آشکار شوند.

از بیزینس کارت ها گرفته تا صفحه ها طراحی سایت و آیکون ها و الگوهای عکس ها، مربع ها و مستطیل ها در اکثر زمینه های طراحی ویژه طراحی سایت به کار می روند. مطالب هم در زمینه نمونه های پرینتی و طراحی سایت ها در شکل ها مستطیلی به کار می روند.

مربع ها به خاطر دارا بودن چهار گوشه یکسان و مستطیل ها به خاطر دارا بودن خط عمودی و افقی متفاوت خیلی مشهور هستند. به طور مثال طراحی سایت ها بر روی کامپیوتر ها به صورت افقی آشکار می شوند و در موبایل ها به صورت عمودی نمایش داده می شوند.

صفحه ها طراحی سایت از ترکیبات مختلفی از این شکل ها استفاده می نمایند. این نمونه های در صفحه ها کتاب، روزنامه ها و مجلات نیز به کار می رود.
مربع و مستطیل ها با وجود دارا بودن تقاطع، یک شکل آزاد محسوب می شوند.

دایره ها در طراحی سایت

دایره ها خیلی در ترندها روز دنیا محبوب هستند و بیشتر در طراحی سایت ها و طراحی کالاها دیجیتالی و پروژه های پرینتی به کار می روند. دایره ها حس تکامل را به مخاطب طراحی سایت منتقل می نمایند.

چون این شکل دارای شروع و پایان مشخصی نیست، قادرند مانند مولفه ها متحرک (مثل چرخ) در طراحی سایت به کار روند. این شکل بیشتر مربوط به زنان است و می تواند در ارتباط با عشق، انرژی و قدرت باشد. دایره به معنای بی نهایت و هماهنگی نیز است.

در طراحی سایت و فروشگاه ساز ، یک دایره برای دکمه ها و آیکون ها دعوت به عمل به طور مکرر استفاده می شود. استفاده از دایره در پروژه های طراحی طراحی سایت می تواند توجه شگرفی را به مولفه ها طراحی سایت جلب کند. دایره ها یک گونه شکل بسته هستند.

مثلث ها در طراحی سایت

مثلث دارای دو معنی خیلی متمایزی است. این شکل اگر در حالت اساسی خود استفاده شود، می تواند به معنای پایداری، قدرت و انرژی باشد. اگر مثلث به صورت وارونه یا به حالت ناپایدار باشد، به معنای درگیری، تنش و عصبانیت است. در برخی فرهنگ ها، مثلث به آئین و مذهب مربوط است.
همیشه از این نمونه های به عنوان یک عامل متحرک در طراحی طراحی سایت استفاده می نمایند، به این خاطر که چشمان مخاطب طراحی سایت از قسمت عریض آن به سمت قسمت باریک آن کشانده می شود. به علت نماد قدرت این شکل هندسی، بیشتر مربوط به مردان است.

مثلث در اکثر طراحی های طراحی سایت، به طور رایج در ابزارهای جستجو یابی و هدایت کننده استفاده می شود.

مثلث ها جزو شکل ها بسته محسوب می شوند و دارای سه خط هستند. مثلثی که به صورت باز باشد به نام “زاویه” خوانده می شوند.

تقاطع ها در طراحی سایت

در حالی که خیلی از مردم این تقاطع را به یک دین (مسیحی) نسبت می دهند، اما این مورد تنها معنای این تقاطع ها ناست. تقاطع ها سمبل سلامتی، امیدواری و تعادل است. یک شکل تقاطعی می تواند به صورت حروف “T” و “X’ نیز آشکار شود.
تقاطع های عمودی می تواند نشانه قدرت باشد، در حالی که حالت افقی آن سمبل صلح است. این شکل خیلی آزاد است، اما می تواند برای بسته به نظر آمدن با شکل ها دیگری در ارتباط باشد.

مارپیچی

مارپیچی، به طرز باور نکردنی یک از شکل های خلاقانه محسوب می شود. همان طور که این شکل در طبیعت مشهود است -مثل مارها_ نمادی از رشد، زندگی و دگرگونی است.
البته مارپیچ معنای مذهبی خود را نیز دارد و به چرخه زندگی و زمان و فصل ها نیز مربوط است. مارپیچی بودن این شکل به فلسفه و عرفان نیز ارتباط پیدا می نماید. در منابع قدیمی از شکل های مارپیچی برای نمادی از پرده برداری از اطلاعات پنهان استفاده می کردند.

از جایی که مارپیچی بودن این شکل می تواند تحرک خاصی به آن بدهد، یک شکل آزاد محسوب می شود. مارپیچی در جهت عقربه ساعت به معنای قصد و نیت کار و مارپیچی در خلاف عقربه ساعت به معنای انجام کاری است. البته گذشته از تمام این معناها، این شکل می تواند مفهوم درگیری و نزاع هم به مخاطب القا کند.

منحنی ها در طراحی سایت

این شکل در ارتباط با تحرک، شادی و سخاوت است. منحنی ها به مولفه ها موجود در طراحی سایت، تاثیر غیر قابل پیش بینی می بخشند.
منحنی ها برای دارا بودن معنای غنی تر قادرند همراه شکل ها دیگری نیز به کار روند. تکنیک محبوبی است تا منحنی ها را به خط مربع ها وارد کنیم و آیکونی را بسازیم. به این ترتیب این منحنی به شکل، لطافت بیشتری می بخشد. این منحنی می تواند هم بسته و هم آزاد باشد.

آدرس بازتاب: http://www.webcando.ir/blog/338-%d8%b4%da%a9%d9%84-%d9%87%d8%a7-%d8%af%d8%b1-%d8%b7%d8%b1%d8%a7%d8%ad%db%8c-%d8%b3%d8%a7%db%8c%d8%aa-%da%86%d9%87-%d9%85%d8%b9%d9%86%d8%a7%db%8c%db%8c-%d8%af%d8%a7%d8%b1%d9%86%d8%af%d8%9f.html/trackback

ارسال دیدگاه:

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *