۱۲ بهمن, ۱۳۹۵

در لینک های طراحی سایت از جمله “اینجا کلیک کنید” استفاده نکنید

آیا تا به حال خواسته اید که مخاطبان طراحی سایت تان روی لینکی کلیک نمایند، اما نمی دانید که به چه نحوی بایست آن ها را وادار به این عمل نمایید؟ هنگامی که برخی از طراحان طراحی سایت با این مشکل رو به رو می شوند، از این جمله در لینک های طراحی سایت خود کمک می گیرند: “اینجا کلیک نمایید”.

در لینک های طراحی سایت از جمله “اینجا کلیک کنید” استفاده نکنید

پیش از این که وسوسه این کار به ذهن تان خطور کند، بایست بدانید که استفاده از کلمه ها در لینک طراحی سایت بایست به چه ترتیب باشد تا بر تجربه مخاطبان سایت، اثر مثبت بگذارد. دارا بودن تیتر مناسب برای لینک، یکی از الزامات در این زمینه است.

در روند کار کردن با ماوس، “کلیک” معنی بسیاری دارد

به نظر من، استفاده از کلمه “کلیک” قادر است حس های مخاطبان طراحی وب سایت را از لینک ها پرت کند. مخاطبان طراحی سایت می دانند که یک لینک چیست و به چه نحوی از ماوس استفاده نمایند. این که بخواهیم به آن ها بگویم لینکی در این طراحی سایت هست، بی فایده است و تجربه کاربری سازگاری را فراهم نمی آورد. “اینجا کلیک نمایید” نیز قادر است اثر بدی بر تجربه مخاطبان طراحی سایت داشته باشد. حتی احتمال دارد این مفهوم را برای مخاطبان سایت داشته باشد که شما فکر می نمایید آن ها نمی دانند که لینک چیست و به چه نحوی از ماوس استفاده نمایند.

به جای استفاده از “کلیک” ، شما احتمال دارد به دنبال یک فعل متمایز که مرتبط با لینک طراحی سایت است، باشید. همواره فعل های مناسب و سازگار تری هست که بتوان برای لینک طراحی سایت به کار برد. “کلیک”، مخاطبان را به فکر استفاده از ماوس می اندازد، اما فعل های مرتبط دیگر قادر است آن ها را به فکر موردهایی که قرار است در این لینک با آن رو به رو شوند، بیاندازد و از این رو، مخاطبان طراحی سایت به این لینک جذب شده و روی رابط کاربری سایت بیشتر از ماوس فوکوس می کنند.

لینک “اینجا” سبب می شود که کاربر طراحی سایت درک نکند که روی چه مولفه ای کلیک خواهد کرد

برخی از طراحی سایت ها نیز برای لینک های خود به جای “کلیک” از “اینجا” کمک می گیرند. مشکل استفاده از “اینجا” این است که کاربر نمی داند که بعد از کلیک کردن چه اتفاقی می افتد و اصلا این لینک برای چیست. متن لینک بایست شرح دهد که کاربر با کلیک کردن روی آن چه کاری قادر است بکند، اما “اینجا” این امکان را به آن ها نمی دهد. از این رو مخاطبان بایست با خواندن متن لینک دریابند که لینک و محتویات آن راجع به چیست و از این راحت تر و سریع تر روی لینک مورد نظر در طراحی سایت فروشگاهی کلیک می نمایند. متن های بسیاری هست که قادر است نظر مخاطبان سایت را جلب نماید.

افزون بر این وقتی در یک طراحی سایت برای لینک ها همواره از “اینجا” و “اینجا” و “اینجا” استفاده شود، کاربر سایت قادر نیست تفاوت بین آن ها را درک کند و بایست این لینک ها را باز نماید تا متوجه شود که هر لینک راجع به چیست. و وقتی هم که می خواهند به منبع خود باز گردند، بایست به یاد بیاورند که روی کدام “اینجا” کلیک کرده بودند. در عوض، مناسب است که هر لینک را با شرح دادن این که چه موردهایی را در بر دارد، سئو  کنیم و از این رو تمایز میان لینک ها آسان تر می شود.

استفاده از کلمه ” اینجا” یک لینک را از دید کاربر طراحی سایت بی ارزش و بی اهمیت می سازد، به این خاطر که لینک هایی که همراه تیتر شرحی و تشریحی هستند، بیشتر نظر آن ها را جلب می کند. اگر فکر می نمایید که در طراحی سایت خود بایست از کلمه “اینجا” استفاده نمایید، بایست سبک آن را به گونه ای تغییر دهید که سبب پرت شدن حس های مخاطبان طراحی سایت نشود. آیا این لینک ها رنگ مشابه سایر متن های طراحی سایت را در بر دارد؟ اگر این چنین است مخاطبان طراحی سایت به دشواری می توانند آن ها را تشخیص دهند. آیا این لینک ها به صورت دیداری قابل تشخیص هستند و دارای شکل و رنگ سازگاری نیز هستند؟ رنگ متفاوت لینک قادر است کنتراست بالایی را به وجود بیاورد- و تغییر در شکل این لینک ها با سایر متن و مطالب طراحی سایت نظیر خط زیرین لینک ها، قادر است تمایز روشن تری را در طراحی سایت باعث شوند.

ایجاد عبارت های صحیح برای لینک های طراحی سایت

لینک ها می توانند در طراحی سایت موردهای بسیاری را برای گفتن داشته باشند. استفاده از کلمه های مناسب خیلی ضروری است. در ادامه به راهبرد های کمی در این زمینه اشاره می کنیم تا قادر باشید مناسب ترین لینک ها را در طراحی سایت خود ایجاد کنید.

اسم ها در لینک طراحی سایت

به جای اینکه از “اینجا کلیک نمایید” استفاده نمایید، می توانید از اسم هایی به کار ببرید که نمایان گر مطالب لینک ها باشد. این اسامی خیلی عالی عمل می نمایند، به این خاطر که کاربر از این طریق مناسب درک می کند که با کلیک کردن بر روی این لینک ها با چه موردهای رو به رو می شوند. اسم های سازگار خیلی عالی هستند، به این خاطر که توجه مخاطبان را خیلی جلب می نمایند.

استفاده از فعل ها برای لینک طراحی سایت قادر است مبهم باشد و معمولا عملکرد واضحی از آن چه که در لینک هست برای مخاطبان طراحی سایت فراهم نمی کند. این اسامی مخاطبان سایت را قادر می سازد تا به آسانی لینک را تشخیص دهند و ترغیب می شوند تا جمله کامل آن را خوانده و یا حتی وسوسه می شوند تا مطالب لینک را مرور نمایند. مورد دیگر استفاده از اسم و فعل در کنار یکدیگر است اما با این شیوه، برخی از لینک ها خیلی دراز می شوند.

بهره گیری از لینک در انتهای جمله

شاید شما بخواهید تا لینک خود را در انتهای جمله بگذارید. این شیوه سبب می شود تا کاربر به آسانی لینک را یافته و به آن جذب شود، به این خاطر که کاربر به محض اینکه خواندن جمله ای را همه می کند با این لینک رو به رو می شود. از این رو احتمال دارد کاربر طراحی سایت بلافاصله دست به کار شود و این امر نسبت به لینک های وسط جمله، سبب می شود تا کاربر انگیزه بیشتری برای باز کردن لینک داشته باشند.

لینک های توصیفی در طراحی سایت

ایده خوبی است تا متنی برای لینک طراحی سایت خود بیابید که خیلی تخصصی باشد. برای مثال، اگر لینکی از کتاب و یا نوشته می خواهید در طراحی سایت خود بگذارید، ایده خوبی است که از “نوشته” و یا “کتاب” استفاده ننمایید و در عوض از تیتر و عنوان سازگاری بهره بگیرید. این قضیه سبب می شود تا کاربر طراحی سایت اطلاعات جزئی تر و بیشتری داشته باشد و بداند که با کلیک کردن بر روی لینک طراحی سایت با چه موردهایی رو به رو می شود.

می توانید مخاطبان را بدون استفاده از “اینجا کلیک نمایید” به باز کردن لینک های طراحی سایت خود ترغیب نمایید

هر زمان که می خواهید در طراحی سایت خود از “اینجا” و “کلیک” استفاده نمایید، به یاد اثر منفی آن بر تجربه کاربری طراحی سایت خود باشید. ترفند هوشمندانه این است که بدون به کار بردن این کلمه های، کاربر طراحی سایت را مجبور به کلیک کردن روی لینک نمایید. این امر تفکر و تلاش زیاید را می طلبد و در انتها، قادر است تجربه کاربری شگرفی را برای طراحی سایت تان فراهم سازد. وقتی را اختصاص دهید تا روی تهیه کردن متن لینک طراحی سایت تان، فوکوس نمایید. با وب کندو به روز باشید.

آدرس بازتاب: http://www.webcando.ir/blog/405-%d8%af%d8%b1-%d9%84%db%8c%d9%86%da%a9-%d9%87%d8%a7%db%8c-%d8%b7%d8%b1%d8%a7%d8%ad%db%8c-%d8%b3%d8%a7%db%8c%d8%aa-%d8%a7%d8%b2-%d8%ac%d9%85%d9%84%d9%87-%d8%a7%db%8c%d9%86%d8%ac%d8%a7-%da%a9%d9%84.html/trackback

ارسال دیدگاه:

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *