۱۲ بهمن, ۱۳۹۵

آموزش طراحی سایت

آموزش طراحی سایت را با شیوه های گوناگونی می توانید دنبال کنید. با توجه به روحیه و سطح دانش شما در باره فضای اینترنت و طراحی سایت بهترین راه فراگیری آن نیز متفاوت خواهد بود. اما پیش از هر چیزی لازم است بدانید که طراحی سایت فیلدهای گوناگونی دارد که پیش از هر کاری بهتر است فیلد مناسب اش را برگزینید.

آموزش طراحی سایت

طراحی سایت دربردارنده مجموعه اطلاعات جدول بندی شده ای مثل طراح گرافیک سایت، طراح انیمیشن های سایت، طراح صفحه html ، برنامه نویسی وب و کارشناس سئو سایت و یا بهینه سازی سایت است. نخست در مورد کار مورد نظر بررسی های لازم را کرده بعد فیلد کاری مناسب با روحیه و دانش خود را انتخاب کنید. با توجه به گزینش شما دوره های گوناگونی را می باید سپری کنید. هر یک از فیلدهای کاری طراحی سایت را که انتخاب می کنید می توانید از منابع زیر برای فراگیری و آموزش طراحی سایت بهره بگیرید. در کل برای آموزش طراحی سایت می توان سه شیوه را توصیه نمود.

آموزش طراحی سایت به وسیله سایت های آموزش طراحی سایت

بهترین شیوه برای آموزش طراحی سایت این شیوه است به این خاطر که محتوای سایت ها غالبا بروز هستند و در سایت ها می توانید آخرین فناوری ها را در عرصه طراحی سایت پیدا کنید و همینطور دستیابی به آنها راحت و مجانی است. برای این کار باید سایت های آموزشی طراحی سایت را پیدا کنید. البته توصیه می نماییم بیشتر به سایت های انگلیسی آموزش طراحی سایت مراجعه نمایید. به این خاطر که آنها غالبا بروزتر از سایت های فارسی هستند و محتوای مناسب تر و جمع بندی شده تری را در اختیار شما می گذارند.

آموزش طراحی سایت به وسیله کتاب

آموزش طراحی سایت به وسیله کتاب سبب می شود شما برای آموزش موردهای مختلف به استاد اتکا نکنید و موردهای مختلف مرتبط را از کتاب به آسانی بیاموزید. کتاب های گوناگونی در عرصه های گوناگون آموزش طراحی سایت هستند در هر موردی مناسب ترین کتاب را به وسیله جستجو از طریق دوستان و کسانی که در این کار هستند و سرچ در فضای مجازی می توانید پیدا کنید و آموزش طراحی سایت را از همین الان آغاز نمایید.

در ایران آموزش موردهای زیر برای هر طراح سایتی احتیاج است، در صورتی که قصد داشته باشید یک طراح وب حرفه ای بشوید باید همه این موردها را با همه زیرمجموعه هایشان بیاموزید:

فتوشاپ، فلش، پی اچ پی، جاوا اسکریپت، asp.net، html، سی اس اس، expression web، dreamweaver، frontpage، asp.

آموزش طراحی سایت برپایه زبان HTML و اسکریپ نویسی با CSS و Jscript

پایه آموزش طراحی سایت بیان شده در ادامه بحث بر پایه زبان HTML و اسکریپ نویسی با CSS و Jscript است. دقت نمایید که بهره گیری از زبانهای پی اچ پی و ASP تا حدود بسیاری به وسیله HTML قابل اجرا هستند اما از آنجا که همواره اشخاصی هستند که باید مهارت های سختی را سپری نمایند تا به حرفه ای بودن برسند از زبانهای دشواری به غیر از HTML کمک می گیرند اما سخت نگرفتن کارها و آموزش ها نیز خود مساله مهمی است که می تواند سختی کار را کاهش دهد.

برای آغاز آموزش طراحی سایت به چه چیزهایی نیاز دارید

اپلیکیشن و فضای طراحی سایت: اجرای طراحی وب سایت با برنامه ساده notepad خیلی راحت است. برخی اپلیکیشن های مانند مایکروسافت FrontPage نیز هستند که به هیچ وجه توصیه نمی کنیم. برنامه ماکرومدیا DreamWeaver یکی از بهترین ها برای آغاز یادگیری است. مقاله چگونه طراحی سایت را شروع کنیم نیز می تواند برای شروع شما را کمک کند.

آشنائی با گرافیک سایت: شناخت درست از پوشه های صوتی، تصویری و عکس در طراحی بنرها و مدل های مختلف پلاگین های تصویری یا صوتی خیلی مهم و پراهمیت است. برنامه Adobe Photoshop و Xara 3d را جدی بگیرید.

مرورگرها: اپلیکیشنی است که به وسیله آن صفحه های مجازی را باز می کنید. اینترنت ایکسپلور و موزیلا فایرفاکس و گوگل کروم هر یک برای کاری در طراحی سایت کاربرد دارند که بهتر است با ضعف ها و توانایی هایی هر یک آشنا شوید. در سیستم عامل های Apple mackintosh از مرورگر Netscape بهره گرفته می شود که در ایران زیاد متداول نیست.

توجه داشته باشید که هر چند اپلیکیشن های طراحی سایت کار را راحت می کنند ولی اپلیکیشن همواره آنچه را که می تواند می سازد نه آنچه را که شما قصد دارید. پش به جای اینکه خودتان را به دست این اپلکیشن های مختلف بسپارید سعی کنید با فراگیری کدنویسی آنها را به خدمت خواسته ها و هدف های خود درآورید.

آماده سازی زیرساخت های آموزش طراحی سایت

صفحه های سایت را با فرمت htm, mht, php, aspx, … می توان سیو نمود. هنگامی که از وب یک صفحه اینترنتی را سیو می کنید با فرمت htm ذخیره می شود و غالبا یک فایل با همین اسم صفحه اینترنتی در کنار صفحه شما دیده می شود. اسکریپت ها، عکس ها و بقیه پلاگین ها داخل این فایل هستند.

این فایل که با حذف کردن آن صفحه وب هم حذف می شود ما را به مفهوم نشانی اینترنتی مطلق و نسبی هدایت می کند. ما به عنوان یک مخاطب موقع بازدید از سایت به نشانی اینترنتی آن سایت مراجعه می نماییم. نشانی اینترنیت یعنی Uniform Resource Locator که یک نشانی ویژه برای هر سایتی است. مثلا شما وقتی وارد طراحی سایت در تهران می شوید به نشانی اینترنتی http://www.webcando.ir می آیید ولی حالا که شما قصد دارید طراحی سایت باشید با نشانی پوشه ها سرو کار دارید نه با نشانی های اینترنتی. پس باید از پرتکل ftp به جای http استفاده نمایید.

HTTP: hypertext transfer protocol
FTP:file transfer protocol

مفهوم نشانی اینترنتی مطلق یعنی رجوع دادن به آدرس های اینترنتی و نشانی اینترنتی نسبی یعنی رجوع دادن به پوشه ها. پس هنگامی که شما طراحی سایت فروشگاهی تان را آغاز به طراحی می کنید همواره از نشانی اینترنتی نسبی بهره می گیرید به جز اینکه قصد داشته باشید به سایر سایت ها نشانی و لینک بدهید.

برای آغاز یک فایل بسازید. این فایل فضای وب شماست و با فضای خارج از آن کاری نخواهید داشت. صفحه اصلی یا home Page سایت تان را با اسمی نظیر index.htm در این فایل خواهید ساخت. در این فایل بقیه فایل های اصلی طراحی سایت تان را بسازید. برای نمونه یک فایل برای تصاویر، یک فایل برای پوشه های سی اس اس و یک فایل برای صفحه های فرعی سایت ایجاد نمایید.

آغاز طراحی سایت

آشنائی با تگ ها

۱٫ تگ html : زبان HTML زبان تگ ها یا Tag ها است. همواره یک سایت با تگ html به صورت زیر آغاز و تمام می گردد.

< html >

</ html >

۲٫ تگ head : این تگ بعد از < html > ظاهر می شود. کدهای این بخش به وسیله مرورگر دیده می شود ولی از نگاه مخاطب مخفی می ماند.. اکثر موتورهای جستجو نظیر گوگل نخست این کدها را ارزیابی می نمایند.

۳٫ تگ body : این تگ پس از پایان کدهای head می آید و بدنه سایت را تشکیل می دهد. کدهای قابل مشاهده در این بخش هستند.

۴٫ تگ title : این تگ در بخش head هست و عنوان صفحه روی مرورگر یا نوار ابزار را معین می نماید.

<title> webcando </title>

با گذاشتن کدهای ذیل در میان تگ های head و نشان دادن صفحه با مرورگر در نوار ابزار ویندوز و نوار عنوان تان صفحه اسم webcando را نشان می دهد.

خصوصیات و ارزش های هر تگ در طراحی سایت

هر تگ یک مجموعه خصوصیات دارد که برپایه عددی که به آن می دهید قابل دسترسی است. برای مثال کد زیر سبب می شود پس زمینه به رنگ آبی دربیاید:

<body bgcolor=”#0000FF”>

ارزش ها همواره درون یک زوج گیومه گذاشته می شوند.

فارسی کردن صفحه طراحی سایت

اگر می خواهید صفحه طراحی سایت خود را فارسی کنید باید به فرمانی ان را به مرورگر معرفی کنید. این فرمان باید به مرورگر معرفی گردد نه مخاطب. پس در بخش head این کدها را وارد کنید:

<meta http-equiv=Content-Type content=”text/html; charset=utf-8″>

– اگر برای کدنویسی از notepad کمک می گیرید موقع سیو یک صفحه فارسی در منوی encoding یکی از ایتم های UTF-8 یا Unicode را برگزینید.

– در برنامه Dreamweaver هم از منوی modify آیتم page properties را برگزینید. در کادر نمایان شده از بخش encoding یکی از آیتم های UTF-8 یا Unicode را برگزینید.

در یک صفحه فارسی اگر از جمله های لاتین کمک بگیرید همه چیز خراب می شود. برای برطرف کردن این مساله از خصوصیت dir به صورت زیر کمک بگیرید:

<body dir=”rtl”>

تا اینجا شما طرز ساختن یک صفحه فارسی مقدماتی را یاد گرفتید. در ادامه باید اصل های نوشتن مطلب، طراحی جدول و هم کار با مدیاهای تصویری و صوتی را یاد بگیرید. بعد از این گام و سطح به منزله یک طراح آماتور باید تخصص های اسکریپ نویسی و کار با پوشه های سی اس اس را تقویت کنید تا به یک طراح نیمه حرفه ای ارتقا یابید. با وب کندو به روز باشید.

آدرس بازتاب: http://www.webcando.ir/blog/410-%d8%a2%d9%85%d9%88%d8%b2%d8%b4-%d8%b7%d8%b1%d8%a7%d8%ad%db%8c-%d8%b3%d8%a7%db%8c%d8%aa.html/trackback

ارسال دیدگاه:

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *